Na první pohled to vypadá krásně a lehce.

Přidáno: 1. 10. 2018 16:51:27 Počet shlédnutí: 761

01 Říjen 2018

Ale, v ruce už vám to pěkně ztěžkne. Článek přečtete za 2 minuty a 30 sekund.

Na první pohled to vypadá krásně a lehce.

Připravit a zalít si svůj oblíbený čaj hned po ránu, hned co vstaneme, už mnozí bereme jako samozřejmost a nutnost, bez tohoto rituálu se prostě nenastartujeme. Ale co vše tomu předchází, tak lehké jako samotné zalití čaje není, a i to vstávání je nakonec snadnější než sběr čerstvých čajových lístků.

Proto, abychom si my mohli zalít třeba právě ceylonský čaj PEKOE 1, nejen ten je po probuzení pro nastartování ideální volbou, musí někdo čerstvé čajové lístky pro výrobu konečné podoby čaje nasbírat.

A protože na krásné Srí Lance už po ránu sluníčko pěkně připaluje a vzduch, pokud nejste níže u moře, se téměř nehýbe, začínají sběračky čajové lístky sbírat již časně ráno, kdy ještě není takové teplo. Moc dobře vědí, že je to rozumné. I když ony oproti nám evropanům teplé podnebí a samotné teplo vnímají jinak, rozhodně mnohem lépe než my.

Sběr čajeČaj

Při procházkách po čajových plantážích, tohoto nádherného ostrova ve tvaru slzy, uvidíte sbírat především tamilky. Už kolem 9 hodiny, když zrovna není monzunové období (v tu dobu hodně prší), je intenzita slunečních paprsků velmi silná, ale v tento čas, už nějaké to kilo čaje ve svých čajových krosnách sběračky mají a sběr v poklidu, tak jak jsou zvyklé probíhá dál.

Čaj Čaj v šálku

Ve většině čajových oblastí si v průběhu sběru sběračky v čase oběda dělají přestávku a nebo v ten den sběr ukončí úplně. Domů to nemají daleko, čajové plantáže jejich skromné obydlí téměř obklopují. Nezáleží to většinou jen na tom, kolik dní sběru po sobě mají za sebou, ale především na tom, kolik dní v měsíci mají za sebou. Samozřejmě určující je kolik kilogramů čaje celkem v předchozích dnech nasbíraly. Vše se před výplatním dnem sečte a přesně se ví, kolik bude za sběr celkem vyplaceno.

Aby byl přehled, vše se pečlivě eviduje do osobní karty, kterou každá sběračka čaje má. Na ní se každý den po nasbírání a zvážení lístků, zaznamená datum sběru a celková váha nasbíraného čaje v ten den. Aby sběračky nenosily lístky daleko, vše probíhá přímo na plantáži, kde je místo, kde pracovníci čajové továrny vše evidují. Nasbírané čajové lístky pak naloží na korbu náklaďáku a odvezou rovnou do čajové továrny.

Karta

A u nás se pak cejlony sypou na Česko.

Mějte krásné dny.
Za Prodejcaje.cz s.r.o.
Ivan Semančík

 

 

JSME NADŠENI ČAJEM A CHCEME, ABY JSTE SI HO UŽILI STEJNĚ JAKO MY. POKUD MÁTE NĚJAKÉ DOTAZY, PODNĚTY NEBO PŘIPOMÍNKY, KONTAKTUJTE NÁS KDYKOLIV E-MAILEM NEBO TELEFONICKY VE DNECH PO-PÁ 8:00-16HOD

PROČ OBJEDNAT U NÁS?

BEZPEČNÝ A SPOLEHLIVÝ NÁKUP

JEDEN Z PRVNÍCH E-SHOPŮ S ČAJEM FUNGUJÍCÍ OD ROKU 2002

DODÁNÍ ZDARMA OD 805 Kč

NÁKUP U PŘÍMÉHO DOVOZCE

U NÁS VIRTUÁLNÍ VĚRNOSTNÍ KARTY NEČEKEJTE! NA NAČÍTÁNÍ BODU U NÁS ZAPOMEŇTE! NENUTÍME VÁS TÍM K OPAKOVANÉMU NÁKUPU, ROZHODNUTÍ JE POUZE NA VÁS! RADĚJI VÁM V KAŽDÉ OBJEDNÁVCE PŘIBALÍME ČAJ ROVNOU!

V KAŽDÉ ČAJOVÉ OBJEDNÁVCE NAJDETE VZOREK ČAJE.

PŘI OBJEDNÁVCE NAD 1000 KČ VÁM NAVÍC VŽDY PŘIBALÍME SÁČEK 100g ČAJE ZDARMA.

DÁRKEM VÁS POTĚŠÍME VŽDY!

Čajový lístek

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info